Zgodnie z harmonogramem odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami gmin: Buk, Dopiewo, Stęszew oraz Komorniki.
7 czerwca o godzinie 16.00 odbyło się spotkanie w Sali Miejskiej z mieszkańcami Gminy Buk. W spotkaniu udział wzięło 6 osób. Podczas dokonywania analizy SWOT zwrócono szczególna uwagę na potencjał historyczny Buku, na dużą liczbę zabytków oraz położenie Buku. Wszystkie te czynniki mogą stanowić podstawę rozwoju turystycznego gminy. Uczestnicy zauważyli również niedostateczna ofertę zorganizowanych zajęć sportowych, zwłaszcza dla ludzi dorosłych. Konieczne jest zadbanie o tereny zielone w gminie, ze szczególnym uwzględnieniem nowych nasadzeń. Największymi zagrożeniami dla rozwoju gminy są: brak znajomości potencjału turystycznego, stan wody w Jeziorze oraz stan techniczny budynków. Uczestnicy spotkania dostrzegli konieczność zadbania o obiekty kultury, takie jak biblioteki, czy filie biblioteczne i poszerzania ich oferty kulturalnej, aby zwiększyć dostępność dla wszystkich mieszkańców.
9 czerwca o godzinie 16.00 w Hali-Widowiskowo Sportowej spotkaliśmy się z mieszkańcami gminy Stęszew. Podczas tego spotkania zwrócono szczególna uwagę na mała aktywność mieszkańców, szczególnie seniorów i młodzieży. Konieczne zatem wydaje się organizowanie działań promocyjno-kulturalnych mających zwiększyć integrację społeczną. Dodatkowo zauważono, ze w gminie wciąż nie ma wystarczającej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, a niektóre powstałe miejsca nie sią ogólnodostępne i otwarte. Mieszkańcy zauważyli również konieczność inwestowania w miejsc wypoczynku, takie jak okolice jezior, promenady spacerowe. Zwrócono uwagę na niedostateczne wykorzystanie potencjału rynku w Stęszewie.
14 czerwca o godzinie 16.00 w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyło się spotkanie z mieszkańcami gminy Dopiewo. Głównym problemem dostrzeganym przez mieszkańców były konsekwencje znacznego wzrostu liczby ludności na terenie gminy. W związku z powyższym zauważono problemy z rozbudową sieci sanitarnych oraz zaopatrzeniem w bieżącą wodę (szczególnie w okresie letnim). Dodatkowo mieszkańcy uważają, że przy dobrej infrastrukturze szkolnej zauważalny jest znaczny deficyt żłobków publicznych. Zauważalne są również różnice w rozwoju miejscowości, gdzie budowane są osiedla, od małych wiosek. W mniejszych miejscowościach gminy, zdaniem uczestników spotkania, znacznie słabiej są wyposażone obiekty sportowo-rekreacyjne (takie jak place zabaw) oraz niewielkie inwestycje w przestrzeń publiczną. Pozytywnie oceniono ofertę kulturalną dla mieszkańców oraz przyjezdnych, jednak zaznaczono, że częstotliwość wydarzeń nie powinna ulec zmniejszeniu, a konieczne jest również rozszerzenie oferty skierowanej do seniorów.
21 czerwca o godzinie 16.00 przedstawiciele naszego LGD spotkali się w Centrum Tradycji i Kultury Gminy Komorniki z lokalnymi mieszkańcami. Odbyte rozmowy pozwoliły na wyciagnięcie wniosków o konieczności prowadzenia działań dla mieszkańców gminy, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, dodatkowo zauważalna jest niedostateczna liczba terenów zielonych w miejscach zurbanizowanych. Zwrócono również uwagę, że bliskość Poznania oraz duże centra handlowe nie sprzyjają rozwojowi drobnego rzemiosła i handlu. Mieszkańcom brakuje także centralnego miejsca do organizowania imprez plenerowych.
Konsultacje społeczne są pierwszym etapem budowania strategii. Zachęcamy do kontaktu z biurem oraz wyrażania swoich opinii. Przypominamy, że można złożyć fiszki projektowe oraz wypełnić ankiety dotyczące jakości życia w gminie.